Chery Türkiye Chery Türkiye
Chery Türkiye

Chery Üst Üste 21 Yıldır Çin’in En Büyük Binek Otomobil İhracatçısı!

08 Ocak 2024

2023 Yılının Her Ayını Büyümeyle Tamamlayan Chery Grubu 937 Bin Araç İhraç Etti!

Chery 2023 Yılını 1.8 Milyonun Üzerinde Araç Satışıyla Tamamladı!

Otomotiv pazarının hızla büyüyen markalarından Chery Group, yükselen performansını 2023 yılı geneline yayarak önemli bir başarıya daha imzasını attı. Aralık ayını 215 bin 690 adetlik toplam satışla kapatan Chery Grubu, 2023 yılında ardı ardına 12 ay boyunca büyüme kaydederek önemli bir başarıya daha imzasını attı. Chery Grubu, 2023 yılında satışlarını yüzde 52,6 artırdı ve 1.881.316 adet aracı kullanıcılarına teslim etti. Chery Grubu, 2023 yılında ise 937 bin 148 adet araç ihraç etti. Yıllık bazda yüzde 101,1’lik bir büyüme anlamına gelen bu rakamla şirket, 21 yıl üst üste Çin’in en büyük binek otomobil ihracatçısı oldu.

Çin’in önde gelen otomotiv üreticisi Chery, hızlı bir giriş yaptığı 2023 yılını performansını artırarak tamamladı. Markanın yüksek teknolojiyle ürettiği yenilikçi modelleri ve tüketiciyi yakalayan fiyat politikasıyla Türkiye pazarında da kısa sürede ciddi bir ivme yakalayan Chery, 2023 yılı sonuçlarını açıkladı. Aralık ayını 215 bin 690 adetlik satışla kapatan Chery Grubu, 2023 yılında ardı ardına 12 ay boyunca büyüme kaydederek önemli bir başarıya daha imzasını attı. Chery Grubu, 2023 yılında satışlarını yüzde 52,6 artırdı ve 1.881.316 adet aracı kullanıcılarına teslim etti.

qpower3.jpg

İhracatını yüzde 101,1 artırdı!
Grubun yıllık araç ihracatı ise, 2022 yılına göre yüzde 101,1 artış kaydederek 937 bin 148 adede ulaştı. Bu rakamla Chery Grubu üst üste 21’inci yılda da Çin’in en büyük binek otomobil ihracatçısı oldu. 2023 verileriyle birlikte Chery Grubu’nun küresel otomotiv kullanıcı sayısı 13 milyonu (3,35 milyonu Çin dışında) aştı. Yeni Enerji ve Konvansiyonel yakıt stratejisiyle hareket eden Chery, diğer yeni enerji ürünlerinin yanı sıra TIGGO 8 PRO Plug-in Hybrid, TIGGO 7 PRO Plug-in Hybrid ve eQ serisi gibi yenilikçi ürünlerle farklı segmentlere odaklandı. Grubun TIGGO 8 serisi, TIGGO 7 serisi ve Arrizo 8 gibi modellerle satışlarında gerçekleştirdiği artış, büyüme rakamlarına yansıdı.

Temel marka değerleri “Çevre, Teknoloji, Aile ve Arkadaşlık” olan Chery, 2023 yılında küreselleşme adımlarını güçlendirdi ve markanın küresel etkisini arttırdı. Chery, Google ve Kantar’ın ortaklaşa yayınladığı “2023 Çin Küresel Marka Oluşturucuları İlk 50”de, otomotiv kategorisinde ilk sırada yer aldı. “Bir yerde, bir yer için” küresel kurumsallık konseptiyle hareket eden Chery, yurt dışı pazarların bulunduğu ülkelerin ekonomik kalkınması, ESG oluşumu, geçimi ve sosyal sorumluluk projelerine aktif olarak katılıyor. Chery Automotive, uluslararası çocuk eğitimi projeleri için UNICEF’e (Birleşmiş Milletler Uluslararası Çocuklara Acil Durum Fonu) 6 milyon dolar bağışladı ve WWF (Dünya Doğayı Koruma Vakfı) ile dünya genelinde hassas çevrelerin korunmasını teşvik etmek, sorumluluk ve sevgi yoluyla sıcaklık ve yoldaşlığı aktarmak üzere bir iş birliği anlaşması imzaladı. 2023 yılında 50’nin üzerinde ülke ve bölgeden 2 binin üzerinde bayi, medya mensubu ve kullanıcı Chery’nin genel merkezini ziyaret ederek markanın cazibesini deneyimledi.

Katar’da yeni QPower mimarisi tanıtıldı!
Chery 2023 yılında teknolojik yenilikleri sürdürdü ve çığır açan başarılarla Tech Chery’nin evrimini gerçekleştirdi. Chery, Katar GIMS’de (Cenevre Uluslararası Otomobil Fuarı) “Gelecek için Evrim” teması altında QPower mimarisini tanıttı. QPower, Chery’nin 26 yıllık bilgi birikimini ve ileri düzeydeki teknolojisini temsil ediyor. Bu, ICE, PHEV, BEV ve hidrojen gibi ana akım enerji formlarını kapsayan gelişmiş bir profesyonel güç çözümü. QPower, “güçlü ve hızlı”, “verimli ve çevreci” ve “yüksek enerjili ve akıllı” gibi enerji avantajlarına sahip olmakla birlikte performans, menzil, hızlı şarj ve kapsamlı güvenlik açısından da kullanıcıların çevre dostu seyahat taleplerini tam olarak karşılıyor. QPower'ın pazara sunulması sadece küresel otomotiv endüstrisine daha fazla yenilik getirmekle kalmıyor, aynı zamanda küresel kullanıcılara daha iyi bir sürüş deneyimi sağlıyor. Ayrıca Chery; TIGGO 8 PRO Plug-in Hybrid ve TIGGO 7 PRO Plug-in Hybrid, Katar GIMS’te görücüye çıktı. Chery, fuarda tanıtılan TIGGO 8 PRO Max, TIGGO 7 PRO Max, Arrizo 8 ve diğer amiral gemisi modelleriyle dikkatleri üzerine çekti.

qpower.jpg

532 araçla çarpışma testi gerçekleştirdi!
Chery, 2023 yılında üst üste ikinci kez ileriye dönük teknoloji stratejisindeki en son gelişmelerin tanıtıldığı “Chery Teknoloji Günü”ne ev sahipliği yaptı. Beş ana teknolojik alana odaklanan şirket, 140’ın üzerinde kurulu ve yapım aşamasında olan teknoloji laboratuvarına sahip. Chery, akıllı hibrit mimari, bataryalar, elektrikli tahrik ve daha birçok alanda önemli teknolojilere sahip. Bu çabanın amacı, küresel kullanıcılar için “güvenlik”, “alan”, “enerji tüketimi”, “zekâ” ve “ekoloji” alanlarında kapsamlı ilerlemelerle kaliteli ürünler yaratmak ve böylece yeni döneme uygun bir teknolojik inovasyon zinciri oluşturmak. Chery, kalite açısından “Made in China” ve “Created in China” altın standart etiketlerini sürekli olarak geliştiriyor. J.D. Power tarafından yayımlanan 2023 Çin İlk Kalite Araştırması’nda Chery, kendine ait markalar arasında ilk sırada yer alıyor. Chery’ye ait Asya’nın önde gelen çarpışma testi laboratuvarı, 2023 yılında 532 araç çarpışma testi gerçekleştirerek yeni bir tarihi rekor kırdı. 

Hedef sektörün çok üzerinde büyüme sağlamak!
Chery Group, 2024 yılı içinde iddialı hedefler belirledi. Yeni yıla “sektördeki büyüme oranının çok üzerinde büyüme ve 2023 yılına kıyasla daha büyük başarılara ulaşma” hedefleriyle giren şirket, “Marka olarak sınıf atlama, Pazarda Dışa Dönük, İleri Teknoloji ve Tüm Değer Zincirine İleri Endüstri” yaklaşımıyla kalite konusunda gelişmeye devam edecek. Böylece Chery, işletmenin becerilerini önemli ölçüde artırarak iş kalitesinde sürekli gelişim gösterecek ve dünya standartlarında bir marka olma yolunda ilerlemeyi hızlandıracak. Chery, 2024 yılında birçok pazarda bir dizi yeni Plug-in Hybrid ve batarya elektrikli modelini pazara sunacak. Yeni nesil DHE/DHT, yapay zekâ, otonom sürüş ve akıllı kokpit gibi ileri teknolojilerle donatılacak olan bu modeller, ürün yenilemeleriyle araçlarının teknolojik özelliklerini sürekli geliştirecek.

qpower2.jpg

Chery Türkiye hakkında
Chery International, pazarı daha iyi anlamak ve kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, Eylül 2022’de, Türkiye’de %100 iştirak ile Chery Türkiye’yi kurdu. Chery Türkiye, Chery markasına ait tüm model ve yedek parçaların Türkiye’deki lojistiği, satışı ve satış sonrası hizmetlerinden sorumludur. Şirket, tüm ticari satışlardan sorumlu olmak üzere; satış, satış sonrası, bayi ağı geliştirme, iletişim ve diğer departmanlarını kurdu. Faaliyetlerini 7 bölgede toplam 34 yetkili satıcı ile sürdürüyor. Şirket, 21 Mart 2023’te TIGGO 8 PRO, TIGGO 7 PRO ve OMODA 5 olmak üzere üç SUV modelini pazara sundu. Bu üç model, işçilik açısından üst düzey mükemmellik, tasarım açısından şıklık ve en yüksek teknolojik konfigürasyona sahip olmasıyla beğeni topluyor. 7 koltuklu SUV TIGGO 8 PRO, ihtişamı, lüks hissi ve güçlü duruşuyla başarılı iş adamları için en iyi seçim olarak öne çıkıyor ve 4 ay üst üste D-SUV pazarında ilk sırada yer alıyor. TIGGO 7 PRO, konfor ve eğlence açısından aile SUV’ları arasındaki ilk tercih oluyor. OMODA 5 ise; fütüristik, şık ve dinamik tarzıyla genç veya kendini genç hisseden kullanıcılara hitap ediyor.

Chery hakkında
Kantar ve Google, ortaklaşa, 2023 Çin Küresel Marka Oluşturucuları İlk 50 listesini açıkladı. Chery, otomobil alanında “Çin’in En İyi Küresel Marka Oluşturucusu” seçilerek genel listede 14. sırada yer aldı ve markanın gücü önemli bir büyüme kaydetti. Chery, kuruluşundan bu yana bir küreselleşme stratejisi uyguladı ve uluslararası rekabet gücüne ve nüfuza sahip bir otomobil markası oluşturma kurumsal vizyonuyla her zaman teknoloji odaklı gelişime bağlı kaldı. Sürekli teknolojik yenilik yaklaşımıyla hareket eden Chery, küresel pazarlara komple araç, CKD parçaları, motor, üretim teknolojisi ve ekipman ihraç eden ilk Çinli binek otomobil şirketi oldu. Chery, ürün stratejisi, yerelleştirme stratejisi ve yetenek stratejisinin uygulanması yoluyla yerel ve uluslararası pazarları geliştirmeye, küreselleşmeyi sürekli derinleştirmeye ve çevre dostu, teknoloji, aile ve arkadaşlık ilkelerine odaklanıyor. 26 yıllık geliştirme sürecinin ardından Chery’nin satış ve servis ağı, 80’in üzerinde ülke ve bölgeyi kapsarken, dünya genelinde 12 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşılmış durumda. Ayrıca Chery, sürekli çabalarla topluma katkıda bulunarak ve küresel tüketicilere daha iyi ürün ve hizmetler sunarak küresel pazarlarda çevre dostu kalkınma, çevre koruma, sosyal refah, personel eğitimi ve diğer alanları kapsayan çeşitli sosyal katkı faaliyetleri yürütüyor.

Daha detaylı bilgi için Chery web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.cherytr.com