Chery Türkiye Chery Türkiye
Chery Türkiye

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Önderliğindeki Heyet, Elektrikli Chery OMODA E5’i Test Etti!

03 Ocak 2024

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır Önderliğindeki Heyet, Elektrikli Chery OMODA E5’i Test Etti!
Türk Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Chery’nin Çin’deki Global Genel Merkezini Ziyaret Etti!

T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır önderliğindeki heyet, Chery’nin Çin’de bulunan Global Genel Merkezini ziyaret etti. Beraberinde Türkiye Cumhuriyeti Çin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu ile Chery’nin üst yönetimiyle bilgi alışverişinde bulunan Bakan Mehmet Fatih Kacır, markanın en son elektrikli aracı olan OMODA E5’i de test etti. Chery, yerel testler ve geliştirmeler yürüterek, yerel üst düzey ortaklarla iş birliği yaparak güçlü bir satış ve hizmet ekosistemi oluşturmaya çalışıyor, böylece Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin elektrikliye geçişini destekliyor.

Türkiye Sanayi ve Bakanı Mehmet Fatih Kacır, beraberindeki heyetle birlikte, Chery’nin Çin’deki Global Genel Merkezi’ni ziyaret etti. Bilgi ve görüş alışverişinde bulunmak üzere Chery’nin Anhui’deki küresel genel merkezini ziyaret eden Bakan Mehmet Fatih Kacır’a, Türkiye Cumhuriyeti Çin Büyükelçisi İsmail Hakkı Musa, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Zekeriya Çoştu ve T.C. Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Ahmet Burak Dağlıoğlu eşlik etti.

Dual-Display.jpg

Sıcak ve dostane bir ortamda görüşme yapıldı!
Chery Group Başkanı Yin Tongyue, Chery International Başkanı Zhang Guibing ile Chery International Başkan Yardımcısı ve Chery Türkiye Genel Müdürü Fenghuo Si tarafından sıcak bir karşılamayla başlayan görüşmede iki taraf, çevre dostu ve düşük karbonlu ulaşımı teşvik etme konusunda ortak kararlılıkla, Türkiye’de yeni enerjili araçların geliştirilmesi ve planlanması konusunda verimli ve dostane bir bilgi alışverişi gerçekleştirdi. Chery Group Başkanı Yin Tongyue’nin eşlik ettiği Bakan Mehmet Fatih Kacır ve beraberindeki heyet, Chery’nin teknoloji sergi salonunu ve üretim üssünü ziyaret etti. Türk heyet, Chery’nin tamamen elektrikli araçlarının teknolojik araştırma ve geliştirme, üretim prosedürleri ve diğer alanlardaki gelişmelerini inceledi. Heyet ayrıca Chery’nin yeni elektrikli araç modeli OMODA E5’i Longshan Test Merkezi'nde bizzat test etme fırsatı buldu. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Kacır, OMODA E5’in gelişmiş yeni enerji teknolojisi ve modaya uygun çağdaş tasarımından etkilendiği belirtti.

Raporlara göre, Türkiye en geç 2038 yılında en düşük karbon emisyon seviyesine ulaşmayı ve 2053 yılına kadar da karbon nötr olmayı planlıyor. Chery, gelişmiş yeni enerji teknolojisiyle ulaşımda devrim yaratarak daha sürdürülebilir ve verimli bir yaklaşım getirdi. Bu, Türkiye'nin sürdürülebilir kalkınma stratejisiyle mükemmel bir uyum ortaya koyuyor ve Türkiye'nin 2053 yılına kadar karbon nötr olma yönündeki iddialı hedefini gerçekleştirmesini kolaylaştırıyor.

img_v2_a94325c7-56c9-454c-bbfe-674fddcf175g.jpg

Chery’nin genişleme stratejisinde Türkiye kritik öneme sahip!
Chery’nin Türkiye'deki varlığı sadece yerel pazarı kapsamakla kalmıyor, aynı zamanda Avrupa ve diğer ülkelere ihracat fırsatlarının da önünü açıyor. Faaliyetlerini yerelleştirme konusunda kararlılıkla hareket eden Chery, ürün ve hizmetlerini Türkiye'nin yasal düzenlemelere, sürüş koşullarına ve kullanıcı beklentilerine uyarlamayı da amaçlıyor. Chery, yerel testler ve geliştirmeler yürüterek, yerel üst düzey ortaklarla iş birliği yaparak güçlü bir satış ve hizmet ekosistemi oluşturmaya çalışıyor. Böylece Türkiye’nin otomotiv endüstrisinin elektrikliye geçişini destekliyor. Gelecekte yeni enerji ve akıllı teknolojideki uluslararası rekabet gücünü güçlendirmeye kararlı olan Chery’nin misyonu, daha çevre dostu ve daha konforlu bir ulaşım deneyimi yaratmak, dünya genelindeki kullanıcılara ileri teknoloji ürünlerle olağanüstü ulaşım çözümleri sunmak.

OMODA_E5_231027.jpg

Haziran 2023’te görevi devraldı!
Türkiye Cumhuriyeti Sanayi ve Teknoloji Bakanı olarak göreve Haziran 2023’te başlayan Mehmet Fatih Kacır, Türkiye’de milli teknoloji transferi, stratejik dönüşüm gibi kritik alanlara öncülük yapan önemli bir isim. Kacır, göreve başladığından bu yana 2023 Sanayi ve Teknoloji Stratejisi, Ulusal Yapay Zekâ Stratejisi ve Ulusal Teknoloji Girişimciliği Stratejisi dahil olmak üzere Türkiye'nin kalkınmasına yönelik girişimlere öncülük yaptı. Bu çabalar, Türkiye'nin sürdürülebilir ekonomik kalkınmaya geçişine öncülük etmede etkili oldu. Ayrıca Türkiye’de Çevre Dostu Sanayi Projesi'ni başlattı. Bütün bunlar onu Türkiye'nin çevre dostu kalkınma arayışının arkasındaki önemli bir itici güç haline getirdi.

Chery Türkiye hakkında
Chery International, pazarı daha iyi anlamak ve kullanıcılara daha iyi hizmet verebilmek amacıyla, Eylül 2022’de, Türkiye’de %100 iştirak ile Chery Türkiye’yi kurdu. Chery Türkiye, Chery markasına ait tüm model ve yedek parçaların Türkiye’deki lojistiği, satışı ve satış sonrası hizmetlerinden sorumludur. Şirket, tüm ticari satışlardan sorumlu olmak üzere; satış, satış sonrası, bayi ağı geliştirme, iletişim ve diğer departmanlarını kurdu. Faaliyetlerini 7 bölgede toplam 34 yetkili satıcı ile sürdürüyor. Şirket, 21 Mart 2023’te TIGGO 8 PRO, TIGGO 7 PRO ve OMODA 5 olmak üzere üç SUV modelini pazara sundu. Bu üç model, işçilik açısından üst düzey mükemmellik, tasarım açısından şıklık ve en yüksek teknolojik konfigürasyona sahip olmasıyla beğeni topluyor. 7 koltuklu SUV TIGGO 8 PRO, ihtişamı, lüks hissi ve güçlü duruşuyla başarılı iş adamları için en iyi seçim olarak öne çıkıyor ve 4 ay üst üste D-SUV pazarında ilk sırada yer alıyor. TIGGO 7 PRO, konfor ve eğlence açısından aile SUV’ları arasındaki ilk tercih oluyor. OMODA 5 ise; fütüristik, şık ve dinamik tarzıyla genç veya kendini genç hisseden kullanıcılara hitap ediyor.

Chery hakkında
Kantar ve Google, ortaklaşa, 2023 Çin Küresel Marka Oluşturucuları İlk 50 listesini açıkladı. Chery, otomobil alanında “Çin’in En İyi Küresel Marka Oluşturucusu” seçilerek genel listede 14. sırada yer aldı ve markanın gücü önemli bir büyüme kaydetti. Chery, kuruluşundan bu yana bir küreselleşme stratejisi uyguladı ve uluslararası rekabet gücüne ve nüfuza sahip bir otomobil markası oluşturma kurumsal vizyonuyla her zaman teknoloji odaklı gelişime bağlı kaldı. Sürekli teknolojik yenilik yaklaşımıyla hareket eden Chery, küresel pazarlara komple araç, CKD parçaları, motor, üretim teknolojisi ve ekipman ihraç eden ilk Çinli binek otomobil şirketi oldu. Chery, ürün stratejisi, yerelleştirme stratejisi ve yetenek stratejisinin uygulanması yoluyla yerel ve uluslararası pazarları geliştirmeye, küreselleşmeyi sürekli derinleştirmeye ve çevre dostu, teknoloji, aile ve arkadaşlık ilkelerine odaklanıyor. 26 yıllık geliştirme sürecinin ardından Chery’nin satış ve servis ağı, 80’in üzerinde ülke ve bölgeyi kapsarken, dünya genelinde 12 milyonun üzerinde kullanıcıya ulaşılmış durumda. Ayrıca Chery, sürekli çabalarla topluma katkıda bulunarak ve küresel tüketicilere daha iyi ürün ve hizmetler sunarak küresel pazarlarda çevre dostu kalkınma, çevre koruma, sosyal refah, personel eğitimi ve diğer alanları kapsayan çeşitli sosyal katkı faaliyetleri yürütüyor.

Daha detaylı bilgi için Chery web sitesini ziyaret edebilirsiniz: www.cherytr.com